Antiprčice 12. ročník (26 km)
Rovensko, Borek, Hrubá Skála, Sedmihorky, Valdštejn

24. května 2014 vyrážíme na dvoudenní putování Hruboskalskem. Vlakem ze Staré Boleslavi přes Mladou Boleslav Turnov se dostaneme do Rovenska pod Troskami. A šlapeme pes Borecké skály do Borku a dál až k Podtroseckým rybníkům.

V Borku je moto muzeum. Můžeme tady fotit a filmovat a doslova si exponáty osahat. To je něco hlavně por Jirku Vopršálka. Jen o kousek dál na louce mají závody hasiči. A uprostřed louky stojí kamna a na nich dělají dvě usměvavé dámy bramboráky. No neochutnejte to....

Nádhernou krajino s koberci kopretin se dostaneme až k Podtroseckým rybníkům. Je čas na oběd a v místní restauraci vaří výrobnou dršťkovou polévku. Tak si ji dáme. Až na Moniku, která raději dává už asi osmého nanuka... Cesta do rybníku vede do kopce. Zámky se tehdy v údolí moc nestavěly. Nás čeká pohádková Hrubá Skála, zámek, kde byla princezna a princ Bajaja. Jdeme dokonce i na prohlídku. Nejlepší byla věž, že které je nádherný pohled do Českého ráje. Vidíme Trosky, Hruboskalské město, Kozákov a třeba i Turnov.

Spát dneska budeme v autokempu Sedmihorky. Cesta tam vede myší dírou pod Hrubou Skálu, okolo zdevastovaných lázní Sedmihorky a podél místního rybníka.

Kemp nás příjemně překvapil. Spíme ve třech patrových chatách. Je tady restaurace i několik kiosků, kde nás hlady rozhodně nenechají zemřít. Kemp je uprostřed zeleně, jsou tady staleté duby a plno smrků a bříz. Takové poetické místo je tenhle kemp.

V neděli ráno vyrážíme něco málo po osmé zase nahoru na Hrubou Skálu. Ale to jenom proto, abychom pokračovali dál do skalního města. Začínáme u Adamova lože, potom skalními vyhlídkami. Nejkrásnější je určitě ta Mariánská. Uděláme si tady společnou fotografii. A je zase nádherně a teplo.

Hruboskalské skalní město patří k tomu nejkrásnějšímu, co můžeme v Českém ráji vidět. Pískovcové skály tvoří zajímavé útvary, dokonce je tady celá kapela i s kapelníkem. Na rozdíl od Prachovských skal žádné velké převýšení, prostě ideální na nedělní procházku.

Odbočujeme z trasy na Valdštejn a míříme ke Kopicově statku. Také on se objevil v nejedné pohádce. Statek ale míjíme (je obydlen a nás by taky nebavilo, kdyby nám někdo nahlížel do obýváku) a míříme do skla pod ním. Tady jsou Kopicovy reliéfy. Desítky výjevů našich ději vytesané samoukem Kopicem přímo do skal. Pokud jste neviděli, určitě doporučuji.

A potom ještě Valdštejn a rozhledna Hlavatice, sešup dolů do Turnova a vlak. Vlastně vlaky, které vedou až k nám do Brandýsa.