Na zámku Zbiroh

(15.-17. března 2019)

Na zámek do Zbiroh jsem se docela těšil. Už proto, že je obestřen nejedním tajemstvím a tajemství, to je moje! V noci prý na správném hradu nebo zámku straší, o důvod víc sem těšit, protože přímo v zámku budeme i spát.

Zámek stojí na zalesněném kopci, a pokud bych ho chtěl vyfotografovat v celé nádheře, musel bych mít dron. Ten tedy mám, ale to by nesměl být vítr a dron bych musel mít s sebou. Takže jediná možnost jak ukázat celý zámek je turistická vizitka, kterou jsem tady zakoupil. Zámek se pyšní přídomkem "zámek tří císařů". Jeho majiteli totiž mimo jiných byli i Karel IV., Zikmund Lucemburský a Rudolf II. Hradní studna, vyhloubená do mimořádně tvrdé buližníkové skály, je se svými 163 m nejhlubší v Evropě. Buližníková skála s krystaly jaspisu velmi dobře odráží radiové vlny. To objevili Němci za 2. světové války. Vyhnali odtud Colloredo-Mansfeldy a přestěhovali sem svůj hlavní štáb. Po válce se sem nastěhovala československá armáda, která využívala unikátních vlastností jaspisových „zesilovačů“ k odposlechu NATO, tehdy největšího nepřítele. Radar Tamara sledoval pohyb "neviditelných" letadel Stealth, která nebyla pro zbirožské tak úplně neviditelná. Zámek byl vymazán z mapy a pro veřejnost přestal existovat.

Po odchodu armády zámek měnil majitele: Colloredo-Mansfeldové, znovu armáda, město Zbiroh, Gastro Žofín... Pro veřejnost byl zámek otevřen 18.června 2005.


Bydlíme si náramně. Krásný pokoj v podkroví s výhledem na nádvoří, koupelna, za kterou bych se nestyděl ani doma. V pokoji je bar, trezor, klimatizace...

Smrt hladem nám tady také nehrozí. Zámecká krčma "U Rudolfovy kratochvíle" je otevřena minimálně do jedenácti v noci. Krásné prostředí. milí lidé. Se vstřícností, slušností a obětavostí se tady setkáváme na každém kroku. A obráceně. Za celý pobyt tu nebyl jediný člověk, který vám dával najevo, že ho vlastně obtěžujete. Pro zdejší personál nebylo žádné přaní nemožným.

Zámek je soukromý, a tak jsou ceny v restauraci malinko dražší, ale za genius loci si tu lidé rádi připlatí.

Dát si tady můžete třeba Steak z tuňáka na směsi trhaných salátů, Hovězí roštěná Esterházy na hnízdě ze širokých nudlí, Flank steak podávaný na pyré z brambor a červené řepy nebo třeba kilogramové grilované vepřové koleno s hořčicí, křenem a pecínkem chleba. Ceny se pohybují 120 do 310 korun.

Z nádvoří vystoupáme jen pár schodů a okolo dvacet metrů vysoké věže zbirožského zámku (mimochodem se jedná o vůbec první samostatně stojí věž hradu) se dostaneme k unikátnímu wellnes centru. Máme ho vyhrazeno jen pro sebe...

V hradních klenbách najdeme vířivku, saunu i bazén s protiproudem, který je tak silný, že ačkoli plavu dopředu ze všech sil, couvám.

Tohle je zámek ve dne. Úplně vpravo je prosklená střecha nad velkým sálem. A právě pro to krásné světlo si sál zamiloval Alfons Mucha a zámku ve Zbiroze namaloval celou Slovanskou epopej.

.

Okolo zámku je rozlehlý anglický park, kde jsou pěkné procházky, ale také zábavné aktivity jako lanové centrum, minigolf a vzadu také nečekaně buginy. Ale také pétanque, kriket, horská kola... Je toho tady opravdu hodně.

Zámek v noci...

Zatímco zámku není co vytknout, podhradí je, alespoň nyní v mezisezoně, nezajímavé, šedivé až odpuzující. Lákadlo Zbirožský dvůr je uzavřené. Obchodní dům "U Kima" je spíš úsměvný a také sídlo cestovní kanceláře Interzbiroh, se kterou již léta cestuji po Evropě, nic moc. Za zmínku tak stojí jen kostel sv. Mikuláše a miniparčík s pomníkem padlým. Kdo se nebojí ušlápnout pár kilometrů, může si odtud vyrazit třeba na nedaleké hrady Točník a Žebrák.