Na zámku v Loučeni

(8.-10. března 2019)

Zámek Loučeň je od Brandýsa jen pár kilometrů. A tak jsem si sem zajeli na jeden březnový víkend. Bydlet se tady dá přímo na zámku nebo v zámeckém hotelu.

Zámecký hotel Maxmilián se v současné době stavebně upravuje, ale hosté to žádným způsobem nepocítí. Pokoje jsou tady různě veliké. Od malých až po apartmán. Výborná kuchyně, skvělá vína. Tenhle hotel mohu s klidným svědomím doporučit.

První zmínka o zámku Loučeň je již z roku 1223. Zámek měnil majitele i podobu. Mezi významnější rody patřili Valdštejnové a po nich zejména Thurn - Taxisové, kteří zámek vlastnili až do konce 2.světové války. A pak to přišlo. Zámek nejprve vyrabovala Rudá armáda a místní obyvatelé. Traduje se, že v každém domě v Loučeni by se něco ze zámeckého mobiliáře našlo. Pak nastoupili památkáři a zbytek inventáře odvezli.

Nastupuje Ministerstvo dopravy, které objekt používá jako školící středisko a železniční učiliště s internátem. Až v roce 2000 se majitelem zámku a přilehlého parku stává LOUČEŇ a.s. A magického 7.7.2007 je zámek zpřístupněn veřejnosti. A to je dobře, protože zámek je to opravdu pěkný.

Byli jsme tu na prohlídce s naprosto úžasným průvodcem, který svůj výklad provedl opravdu poutavě. V zámku jsou možné i noční prohlídky s Bílou paní, jsou tady i prohlídky zaměřené na dětské návštěvníky, dokonce i na mateřské školky.

K zámku přiléhá rozsáhlý anglický park a v něm 11 labyrintů. Z buxusů, kamenů, kůlů... K návštěvě parku je ideální dobou pozdní jaro, léto a podzim - tedy doba, kdy je v parku v plném proudu vegetace. Některé labyrinty jsou totiž travní.

Do tohoto labyrintu můžete pochopitelně celý rok. A jeden z východů z něho vede po skluzavce...

Labyrint z kamenů a jedno z mnoha krásných zákoutí...

V parku jsou i některé atrakce pro děti, v této době ale všechny mimo provoz...

Zámek v Loučeni určitě stojí za návštěvu. A já jsem tady nebyl naposled...